Wrastający paznokieć

Poznaj nasze zabiegi

Wrastający paznokieć

Odczuwasz dolegliwości i dyskomfort przez ból palców u stóp? To może być przypadek wrastania płytki paznokciowej.
Dowiedz się jak pomagamy pacjentom z Bydgoszczy w tym problemie. Sprawdź też, co jest przyczyną wrastania paznokci.

Z wrastaniem paznokcia mamy do czynienia gdy boczna krawędź płytki podczas wzrostu wbija się w miękką tkankę otaczającą paznokieć. Jest to stan patologiczny często powodowany zakrzywieniem brzegu płytki oraz dodatkowo naciskiem wału paznokciowego. Wrastająca krawędź paznokcia przecina wał, powodując dotkliwy ból. W gabinecie podologicznym stosowane są nowoczesne metody likwidowania dolegliwości bólowych, zapobiegające dalszemu wrastaniu paznokci, bezpieczne dla pacjenta i przynoszące mu ulgę.

Nierzadko przez pacjentów stosowane są natomiast domowe sposoby na wrastające paznokcie. Lepszym rozwiązaniem jest jednak konsultacja ze specjalistą. Udzieli on wszystkich niezbędnych porad związanych z realizacją takich działań we własnym zakresie. Dzięki temu można uniknąć nieprawidłowego wzrostu paznokcia. Zapraszamy do kontaktu – udzielimy wszelkich informacji na temat wizyt w naszym gabinecie w Bydgoszczy.

Codziennie zgłaszają się do nas osoby z Bydgoszczy i okolic, którym dokucza wrastający paznokieć. Wrośnięty paznokieć może spotkać każdego, niezależnie od wieku, stopnia aktywności czy płci. Wśród najczęstszych przyczyn wrastania paznokci wyróżniamy:

Niedopasowane, za ciasne i wąskie obuwie

  • Nieprawidłowe obcinanie – paznokcie za krótkie lub zbyt zaokrąglone
  • Pozostawienie niedociętego elementu płytki w wale
  • Uraz mechaniczny prowadzący do wrastania paznokcia ( uderzenie, nadepnięcie )
  • Nadmierne obciążenie stóp (np. podczas aktywności fizycznych)
  • Deformacje palców – głównie wyróżniamy tu wpływ haluksów na rotację palucha i w konsekwencji nadmierny ucisk na płytkę i powstanie problemu z wrastającym paznokciem.

Stadia wrastania paznokcia

Stadium I – nieropny stan zapalny.

Pojawia się gdy głęboko osadzona lub źle przycięta boczna krawędź płytki uciska na wał paznokciowy, przecinając go i tworząc skaleczenie. Wówczas rozwija się stan zapalny wynikający z wbicia się paznokcia w skórę.Typowe objawy wrastania paznokcia : zaczerwienienie, obrzęk, ból, tkliwość, ocieplenie tkanki. Na tym etapie procedura podologiczna na wrastające paznokcie jest stosunkowo prosta, przynosząca szybkie rezultaty. W celu diagnozy i odpowiedniej terapii warto już w tym momencie zgłosić się do podologa, unikając tym samym postępowaniu dolegliwości i zapobiec ponownemu wrastaniu paznokcia.

Stadium II – ropny stan zapalny

Zignorowanie wczesnych objawów wrastania paznokci lub próby samodzielnego rozwiązania problemu skutkują pojawieniem się wysięku ropnego. Wilgotna tkanka jest wtedy jeszcze bardziej podatna na dalsze przecinanie przez paznokieć, co nasila ból. Na tym etapie podolog musi wyciąć uwierający fragment płytki paznokcia, oczyścić ranę i zaopatrzyć ją specjalistycznym opatrunkiem. Paznokieć w tym stadium wymaga regularnych wizyt kontrolnych i częstych zmian opatrunku.

 

Stadium III – ropny stan zapalny z tkanką ziarninującą

W przypadku przewlekłego stanu zapalnego tworzy się mocno ukrwiona tkanka ziarninująca (tzw. Dzikie mięso), która nachodzi na płytkę paznokcia. Powikłaniem nieleczonego rozległego stanu zapalnego może być zapalenie naczyń chłonnych, a nawet martwica palca. Na powyższe następstwa najbardziej narażone są osoby chore na cukrzycę czy z zaburzeniami krążenia tętniczego. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by skonsultować z podologiem wrastający paznokieć. Zabieg zostanie dopasowany do konkretnego przypadku, co pozwoli uzyskać pożądaną jego skuteczność. Dzięki temu można uniknąć poważniejszych problemów, jakie niesie za sobą brak leczenia w przypadku takiej dolegliwości.