Odciski

Poznaj nasze zabiegi

Odciski

Odciski na stopach to jeden z najczęstszych problemów spotykany w gabinecie podologicznym. Powstają w wyniku długotrwałego i nawracającego ucisku na tkanki, w miejscach które są najbardziej narażone na ucisk lub drażnienie. Miejsca najczęstszego występowania to podeszwa stopy, mały palec i przestrzenie międzypalcowe. Odciski mają okrągłą strukturę i czop rogowy potocznie nazywany korzeniem. Uciska on na zdrową tkankę i nerwy powodując dolegliwości bólowe. Wyróżniamy kilka rodzajów odcisków: 

  • odciski twarde
  • odciski miękkie 
  • odciski mnogie
  • odciski kapilarne
  • odciski nerwowo-naczyniowe
  • odciski nerwowo-włókniste

W gabinecie podologicznym odciski są usuwane przy pomocy dłuta, skalpela, kapturka ściernego.

Wbrew pozorom zabieg jest bezbolesny i przynosi natychmiastową ulgę. Po zabiegu zalecone zostają preparaty zmiękczające czy też odciążenie w celu zmniejszenia ucisku tkanki. 

Warto również wspomnieć o tym, że odciski to problem przewlekły i nawracający bardzo często będący wynikiem zmian biomechanicznych czyli nieprawidłowego ułożenia stopy podczas chodu. Aby uniknąć nawracania zmian podolog może zalecić indywidualne wkładki ortopedyczne aby zapobiegać powstaniu odcisków w przyszłości.

Wizyta obejmuje przeprowadzenie pełnego wywiadu podologicznego pod kątem problemu, opracowania zmian, omówienie terapii w gabinecie oraz w domu, zalecenie specjalnych preparatów mających na celu redukcję problemu. 

Już po pierwszej wizycie pacjent odczuwa ulgę, zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Na zakończenie zabiegu aplikowany jest preparat keratolityczny , spłycający zmianę.