Cukrzyca

Poznaj nasze zabiegi

Cukrzyca

U chorych na cukrzycę mogą pojawić się dolegliwości ze strony skóry. Objawy te mogą mieć związek z istniejącą już chorobą bądź być powikłaniem angiopatii, neuropatii lub insulinoterapii. w gabinecie podologicznym podolog usuwa powstałe zmiany na stopach min.: odciski i modzele, zapobiegając powstawaniu głębokich ran.

 Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje angiopatie cukrzycowe, przyczyniając się do zwiększonej suchości skóry i jej ścieńczenia. Przez co skóra jest mniej odporna na zranienia, zakażenia oraz otarcia. Neuropatia  często spotykana w cukrzycy powoduje zaburzenia czucia co prowadzi do zwiększonego ryzyka uszkodzeń skóry w obrębie podeszwowej części stóp.  

Podstawowy zabieg podologiczny – pedicure medyczny u chorych osób powinien przebiegać z najwyższą ostrożnością i dokładnością, a także z przestrzeganiem surowych zasad aseptyki i antyseptyki. Narzędzia stosowane podczas pracy są wcześniej zdezynfekowane i wysterylizowane zapewniając całkowite bezpieczeństwo i higienę pracy. 

Często spotykam osoby chorujące na cukrzycę, które nie znają zasad podstawowej pielęgnacji w obrębie stóp i paznokci. Dlatego na pierwszej wizycie kładziemy duży nacisk na edukację klienta w kwestii prawidłowego obcinania paznokci oraz odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji skóry stóp.

Na wizycie podologicznej oceniony zostanie stan skóry i paznokci, zostaną usunięte odciski, modzele. Wizyta obejmuje również opracowanie paznokci i wałów okołopaznokciowych oraz pięt.

W gabinecie podologicznym chory zostanie poinformowany o tym jakie powinien nosić obuwie i skarpetki, na co zwracać szczególną uwagę i dlaczego tak ważne jest oglądanie stóp na co dzień, w jaki sposób obcinać paznokcie, jak myć i osuszać stopy. Zostaną również zalecone specjalistyczne preparaty do pielęgnacji. W porę rozpoznane powikłania pozwolą skierować pacjenta do dalszych specjalistów takich jak diabetolodzy, fizjoterapeuci, pielęgniarki leczenia ran czy chirurdzy co umożliwi kompleksowe leczenie i oddali ryzyko amputacji kończyny.